HISTORIE VINAŘSTVÍ NA MĚLNÍKU

  

               Vinařství na Mělnicku

Pěstování vinné révy má na Mělnicku tradici trvající již několik staletí. Pokud bychom se chtěli dostat k jeho samým počátkům, dovedla by nás cesta časem až do doby sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava. Pověst vypráví, že Ludmila nechala přivézt vinnou révu z Moravy do Čech a vysázet ji v blízkosti svého rodiště, hradiště Pšova, dnešního Mělníka. Jedna z prvních vinic tak byla založena u Nedomic. Prý na ní pracoval sám sv. Václav, proto se dodnes nazývá Svatováclavská. Sv. Václava si vinaři zvolili za svého patrona, nepřekvapí nás tedy, že se objevuje na korouhvi mělnického vinařského cechu z roku 1762. I jméno Ludmily se objevuje v názvu vinice, a to té, která se od roku 1895 rozprostírá na příkrém svahu pod mělnickým zámkem.
Od počátku vinařství v Čechách přejděme k jeho vzestupu za vlády Karla IV., který nechal přivézt ušlechtilé odrůdy révy z Francie. Zároveň vydal roku 1358 sice strohá a rázná, ale zároveň promyšlená nařízení k zakládání vinic. Takto nastartovaný rozvoj podepřel ještě omezeními dovozu cizího vína. Karla IV. jako zvelebitele českého vinařství zachycuje socha od Josefa Maxe na mělnické vyhlídce nad vinicí Sv. Ludmila.
Vinice dříve obklopovaly celé město Mělník. Dodnes je připomínají mnohde již pobořené viniční zdi, mizející lisy a kaple. Obdobně také hovoří o vinařství některé názvy ulic i sklepy pod starými domy. V některých z nich dnes vznikly vinárny. Ochutnávku svých vín nabízí v zámeckých sklepích Lobkowiczové, ochutnávku vín z české vinařské oblasti lze absolvovat ve středověkých měšťanských sklepích Regionálního muzea Mělník, které se specializuje na dokumentaci vinařství v Čechách. Jemu je věnována část muzejní expozice.
Mělničinu vyrábí několik subjektů, z nichž uvedeme Školní statek Střední zahradnické školy Mělník, Mělnické vinařství Kraus (jméno rodiny Krausů je v českém vinařství pojem, vzpomeňme ocenění prezidenta republiky Za zásluhy udělené 28. října 2004 prof. ing. Vilému Krausovi, CSc.) a zvláště pak mělnické lobkowiczké vinařství.
Nejrozšířenější odrůdou je Ryzlink rýnský, následovaný Müllerem Thurgau, Modrým Portugalem, Rulandským modrým a konečně Svatovavřineckým. Proslulosti se těší nejen vína odrůdová, ale také známková, reprezentovaná především zámeckou Ludmilou v tradičním obalu " kalamáři, popř. Mělnickým zámeckým barriquem. Neopominutelnou součást produkce Zámku Mělník představuje Chateau Mělník, šumivé víno, které se v zámeckých sklepích začalo vyrábět již v roce 1896. Na Mělníku má při Regionálním muzeu Mělník sídlo Cech českých vinařů.

Kontakt

Občanské sdružení Mělnický košt

melnickykost@email.cz

Palackého náměstí 138 276 01 Mělník IČO 27041417

Vyhledávání

Nová rubrika

V této rubrice nejsou žádné články.

MĚLNICKÝ KOŠT 2012

11.8.2012

více v akcích

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode